07.11.2019 р. набрав чинності Закон України від 02.10.2019 р. № 141-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів» .
Він був розроблений на виконання зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з Європейським Союзом та Угоди Світової організації торгівлі про спрощення процедур торгівлі.
Закон запроваджує в українському законодавстві механізм інституту авторизованих економічних операторів (далі – АЕО), аналогічний тому, що функціонує в ЄС, з перспективою подальшого взаємного визнання.
Авторизований економічний оператор – це статус, який надається Державною митною службою України (ДМСУ) підприємствам, що відповідають високим стандартам митного законодавства та безпеки ланцюгів постачання.
Існують наступні типи авторизацій АЕО:
про надання права на застосування спеціальних спрощень (далі – АЕО– С);
про підтвердження безпеки та надійності (далі – АЕО-Б).
Сьогодні пропонуємо Вам розглянути одну з авторизацій АЕО-С.
Хто може отримати статус АЕО-С?
Відповідно до статті 12 Митного кодексу України, отримати авторизацію АЕО-С може будь-яке підприємство-резидент, яке виконує будь-яку роль в міжнародному ланцюгу постачання товарів:
Виробник
Експортер
Імпортер
Митний представник
Перевізник
Експедитор
Утримувач складу
Підприємство, яке має намір отримати авторизацію типу АЕО-С повинно відповідати наступним критеріям:
дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності;
належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації;
стійкий фінансовий стан.
Особливим критерієм для даного типу авторизації є «забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства». Тобто, підприємство повинно мати досвід діяльності в межах міжнародного ланцюга постачання товарів та працівника відповідального за митні питання або ж працівника відповідального за митні питання з досвідом роботи не менше 3 років.
Процедура отримання авторизації АЕО-С складається з наступних етапів:
Підготовчий етап (аналіз підприємства власних внутрішніх процесів та процедур на відповідність критеріям);
Подача заяви та анкети самооцінки до ДМСУ;
Проведення оцінки відповідності підприємства критеріям АЕО-С;
Ухвалення рішення ДМСУ про надання або відмову в наданні авторизації АЕО-С;
Видача сертифіката АЕО-С (у разі позитивного рішення).
*Авторизація здійснюється на безоплатній основі та діє безстроково.
Які переваги отримає компанія зі статусом АЕО-С?
Зменшення кількості перевірок та документів, що подаються: АЕО-С підприємства звільняються від деяких видів митного контролю, що значно економить час та ресурси;
Першочерговий порядок розмитнення та спеціальна смуга на кордоні, що в свою чергу дозволяє заощаджувати час та кошти;
Зниження ризику затримок на митниці: АЕО-С підприємства вважаються більш надійними партнерами для митних органів, тому їх товари рідше піддаються детальним перевіркам, що зменшує ризик затримок на митниці;
Отримання статусу АЕО-С свідчить про те, що підприємство відповідає високим стандартам митної безпеки та надійності. Це може суттєво підвищити імідж та ділову репутацію компанії як на вітчизняному, так і на міжнародному ринку;
АЕО-С підприємства стають більш привабливими партнерами для інших учасників ланцюгів постачання. Це може спонукати до нових ділових можливостей та розширення ринків збуту;
Логотип АЕО.
Щодо спрощень, які отримує підприємство зі статусом АЕО-С:
загальна фінансова гарантія — одразу за кількома зобов’язаннями;
самостійне накладення пломб спеціального;
спрощена декларація;
випуск за місцезнаходженням: вантаж без здійснення митного огляду прямує до Вас, ви самостійно його розмитнюєте, або ж навпаки одразу після завантаження експортного вантажу перетинає пункт пропуску.
Варто зауважити, що статус АЕО дозволяє підприємствам користуватися перевагами не лише за МКУ, а й також отримувати авторизації на застосування спрощень транзитних, передбачених Конвенцією про процедуру спільного транзиту, у короткі строки та без проходження додаткової оцінки.
Отримання підприємством права застосовувати спрощення підтверджується наказом Держмитслужби та відповідною авторизацією на застосування спрощення.
Користуючись нагодою хочемо нагадати, що наша компанія “ПЕНТАДА ГРУПП” надає широкий спектр консультаційних послуг, в тому числі й щодо отримання авторизацій.