Контакти
PENTADA

Процедура вивільнення гарантійних документів

Митне оформлення

Важливим етапом митного контролю є вивільнення гарантійного документа. Таким чином, згідно з ст. 3154 МКУ вивільнення гарантійного документа відбувається митним органом призначення не пізніше двох годин з моменту отримання митним органом підтвердження фактичного виконання зобов’язань, забезпечених гарантією, або підтвердження факту припинення обов’язку із сплати митних платежів відповідно до статті 290 МКУ, а саме:

 1. При виконанні обов’язку із сплати митних платежів;
 2. Якщо товари до їх випуску виявилися знищеними або безповоротно втраченими внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили за нормальних умов транспортування, зберігання або використання (експлуатації) та за відсутності порушень вимог та умов, установлених Митним кодексом України (МКУ), а також внаслідок природних втрат, які підтверджуються відповідними актами;
 3. Якщо товари знищуються або передаються у власність держави відповідно до МКУ;
 4. Якщо товари конфіскуються відповідно до МКУ;
 5. При виконанні умов відповідного митного режиму або митних формальностей, що дозволяють завершити митний режим або операцію з товарами;
 6. Якщо після випуску товарів у вільний обіг на митній території України відповідно до частини шостої статті 75 МКУ підприємство відмовилося від використання таких товарів за кінцевим (цільовим) призначенням і товари були вивезені за межі митної території України;
 7. Якщо товари, транспортні засоби комерційного призначення примусово відчужені або вилучені відповідно до законів України “Про правовий режим воєнного стану” та “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану”;
 8. У разі надходження на рахунки, відкриті для зарахування надходжень державного бюджету, контроль за справлянням яких покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, коштів (у сумі митних платежів, що підлягали б сплаті при випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення у вільний обіг на митній території України), одержаних від реалізації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, визначених частиною сьомою статті 293 МКУ.

До запровадження нової системи управління гарантіями (GMS) вивільнення гарантійних документів відбувалося в момент доставки вантажу в зону митного контролю митниці призначення. Проте з остаточним переходом на нову систему управління гарантіями вивільнення відбувається за наступних умов:

 • При імпорті – після поміщення товарів у митний режим;
 • При реекспорті – у момент фактичного перетину кордону;
 • При прохідному транзиті – у момент фактичного перетину кордону;
 • При внутрішньому транзиті – у момент доставки вантажу в зону митного контролю митниці призначення.

Важливо зазначити, що вивільнення гарантійних документів може здійснюватися в автоматичному та ручному режимах. Для автоматичного вивільнення мають виконуватися 3 умови:

 1. На одну попередню декларацію (ІМ ЕЕ) повинна оформлюватися лише одна декларація відповідно до митного режиму «імпорт» типу ІМ 40 ДЕ (тобто якщо товар, пропуск якого відбувся по одній ІМ ЕЕ, випускається у вільний обіг за двома і більше ІМ 40 ДЕ, то гарантійний документ вивільняється в ручному режимі). При чому дана умова діє лише для випуску товарів у вільний обіг;
 2. Митна вартість у валюті (графа 22 митної декларації) в оформлених ІМ ЕЕ та ІМ 40 ДЕ повинні співпадати;
 3. Вага нетто (графа 38 митної декларації) в оформлених ІМ ЕЕ та ІМ 40 ДЕ повинні співпадати.
 4. Для того, щоб вивільнити гарантійний документ в ручному режимі декларанту необхідно звернутися до інспектора, який здійснював митне оформлення вантажу, із відповідним проханням про вивільнення гарантії.

Із урахуванням обставин, що склалися на кордоні, збільшилася кількість випадків вичерпання терміну доставки товарів, які вивозяться за межі митної території України. У зв’язку з цим для уникнення порушення митних правил та настанню гарантійного випадку нагадуємо алгоритм дій, передбачений Порядком виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 № 1066:

«Якщо під час транзитного перевезення товарів транспортний засіб комерційного призначення не зміг прибути до митниці призначення в установлений строк внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дії та/або ліквідації наслідків цих обставин за умови документального підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового інформування перевізником найближчого митного органу про обставини події, місцезнаходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення та номер документу контролю за переміщенням товарів»

Такі письмові повідомлення мають містити відомості про:

 • причини затримки вантажів (наприклад, скріншот із електронної пошти, сертифікат з СТО);
 • реєстраційний номер транспортного засобу, яким здійснюється перевезення товарів під митним контролем;
 • прізвище, ім’я, по батькові, серію та номер паспорта водія;
 • номер документу контролю за переміщенням товарів (митної декларації).

Варто згадати, які ж встановлені строки транзитних перевезень до митного органу призначення в Україні. Відповідно до статті 95 МКУ встановлено наступні строки залежно від виду транспорту:

 • для автомобільного транспорту – 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб);
 • для залізничного транспорту – 28 діб;
 • для авіаційного транспорту – 5 діб;
 • для морського та річкового транспорту – 20 діб;
 • для трубопровідного транспорту – 31 доба;
 • для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) – 90 діб.

Завдяки постійному моніторингу стану оформлених гарантійних документів, менеджери ПТ «Пентада Транс» завчасно виявляють випадки вичерпання термінів доставки товарів і вживають необхідних заходів для вирішення ситуації. Співпраця з нами гарантує Вам надійність та професіоналізм на кожному етапі здійснення зовнішньоекономічних операцій.