У сучасному світі, де міжнародна торгівля є рушійною силою економічного розвитку, спрощення митних процедур стає все більш актуальним. Одним із інструментів, який дозволяє значно пришвидшити та спростити митне оформлення товарів, є надання компаніям статусу “авторизованого вантажовідправника” та “авторизованого вантажоодержувача”.
Що це за статуси?
Авторизований вантажовідправник – це статус, що дозволяє підприємству декларувати в режим спільного транзиту та відправляти з відповідного об’єкта (будівлі, споруди, відкритого або закритого майданчика чи іншого місця) товари без їх пред’явлення митниці відправлення.
Авторизований вантажоодержувач – це статус, який дозволяє підприємству одержувати на відповідному об’єкті (будівлі, споруді, відкритому або закритому майданчику чи іншому місці) товари, які переміщуються у режимі спільного транзиту, без їх доставки митниці призначення.
Переваги таких статусів
Отримання статусу «авторизованого вантажовідправника» або «авторизованого вантажоодержувача» надає компаніям низку переваг:
Спрощення митного оформлення: Значне скорочення часу та кількості документів, необхідних для оформлення митних процедур.
Зменшення фінансових витрат: Зниження митних платежів та витрат на логістику за рахунок оптимізації процесів.
Підвищення рівня безпеки: Посилений контроль над вантажами та спрощення процедур перевірки.
Поліпшення іміджу компанії: Отримання такого статусу свідчить про високий рівень довіри до компанії з боку митних органів та партнерів по бізнесу.
Обов’язковою умовою на отримання статусу «Авторизованого вантажовідправника» є:
* Наявність авторизацій на застосування транзитних спрощень «Використання загальної гарантії» та «Використання пломб спеціального типу»
Обов’язковою умовою на отримання статусу «Авторизованого вантажоодержувача» є:
* Заява, відповідно до якої заявники повідомляють, що вони регулярно отримуватимуть товари, які були поміщені під процедуру спільного транзиту.
Обов’язковими критеріями для отримання таких спрощень є:
Дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності;
Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації;
Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства.
Подати заяву на отримання згаданих спрощень може підприємство, яке оформило не менше 50 декларацій у режимі спільного транзиту (Т1UA). Заява надається в електронному вигляді разом із анкетою самооцінки. Форма заявки та анкета самооцінки затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 року № 1092 «Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій».
Практично все спілкування підприємства, яке має транзитні спрощення «авторизований вантажовідправник» та «авторизований вантажоодержувач», з митницею у процедурі спільного транзиту відбувається дистанційно. Усі необхідні дії підприємство може здійснювати самостійно, або їх здійснює митниця віддалено, без необхідності фізично доставляти вантажі до місць, де митниця зазвичай виконує митні формальності.